Sport
Na terenie gminy Nędza działają cztery Ludowe Kluby Sportowe:
Klub rozpoczął działalność od utworzenia 26 stycznia 1908 r. sekcji gry w palanta. W 1922 r. została założona sekcja piłki nożnej, a klub przyjął nazwę SV Buchenau, obowiązującą do 1945 r. Drużyna występowała w Kreislidze Ratibor. Założycielem klubu był Heinrich Sobetzko. LKS Baterex NędzaW lutym 1946 roku klub rozpoczął swą działalność pod patronatem Odcinka Drogowego PKP Nędza. Jego pierwszym prezesem został Teodor Ponanta. Pod nazwą Włókniarz Nędza, klub występował od 1949 r., gdy został przejęty przez miejscowy Zakład Roszarniczy. W 1953 roku ówcześni piłkarze odnieśli ogromny sukces zdobywając mistrzostwo klasy „B” i awansując do klasy „A” województwa opolskiego. W latach sześćdziesiątych nastąpiło przemianowanie na LZS, a w 1976 roku powrócono do starej nazwy Włókniarz. W 1982 roku klub awansował do klasy „A” w podokręgu Racibórz, zaś w 1986 r. do klasy terenowej. Spadek z tej klasy nastąpił na skutek reorganizacji: zlikwidowano klasę terenową, tworząc klasę okręgową. W latach 1990–94 LKS występował w klasie „A”. W 1993 roku drużyna trampkarzy zdobyła mistrzostwo podokręgu Racibórz i odpadła w rywalizacji z OZPN Katowice. W dniu 1 lipca 2004 roku klub ponownie zmienił nazwę na LKS Baterex Nędza.
Początki klubu sięgają lat trzydziestych. Podobnie jak w innych miejscowościach Raciborszczyzny, klub rozpoczął działalność sportową od gry w palanta. W 1950 roku utworzono sekcję piłki nożnej, która w pierwszych latach swego istnienia przeżywała zarówno wzloty jak i upadki, w postaci kilku przerw w rozgrywkach. Początkowo drużyna rozgrywała swoje mecze w klasie „C” i „B”. Po latach gry w klasie „B”, w sezonie 1979/80 zespół awansował do klasy „A”. W 1982 r. powołano Ludowy Klub Sportowy Zgoda Zawada Książęca. Wtedy też klub rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, co pozwoliło na poprawę bazy sportowej (m.in. nadbudowano i rozbudowano istniejącą skromna szatnię, tworząc tzw. „Klub Olimpijczyka”). W sezonie 1982/83 zespół piłki nożnej uzyskał awans do klasy terenowej. Niestety z uwagi na konieczność remontu płyty boiska w Zawadzie Książęcej, zespół odbywał treningi i rozgrywał mecze mistrzowskie na stadionie miejskim w Raciborzu. Była to jedna z głównych przyczyn spadku formy zawodników – po dwóch latach gry w klasie terenowej klub spadł do klasy „A”, w której nadal rozgrywa swoje spotkania mistrzowskie.
Ludowy Zespół Sportowy powołano do życia na zebraniu założycielskim 3 lipca 1949 roku. Zamierzenia inicjatorów i pierwszych działaczy były ambitne – zgłoszono aż pięć sekcji, a deklaracje przystąpienia do klubu złożyło 84 członków (w tym czasie Górki Śląskie liczyły mniej niż 400 mieszkańców). Lekkoatletyka, piłka ręczna i siatkówka miały krótki żywot, jedynie piłka nożna przetrwała długie lata. Pierwszy sezon (1950–51), jak na nowo powstałą drużynę i praktycznie bez zaplecza i możliwości finansowych, był dosyć udany. W rozgrywkach klasy „C” drużyna LZS Górki Śląskie uplasowała się w połowie stawki. W 13 meczach zgromadziła 14 punktów.
Lata osiemdziesiąte, a szczególnie ich druga potowa to okres największej „prosperity” działalności klubu. Z inicjatywy kilku działaczy, a zwłaszcza Henryka Żyły zmieniono statut z LZS na LKS. Klub zaczął prowadzić działalność gospodarczą. Na początku lat osiemdziesiątych przystąpiono do budowy stadionu sportowego z pełnym zapleczem. W 1986 roku powstała sekcja skatowa oraz druga drużyna seniorów w piłce nożnej. W ślad za dokonaniami gospodarczo-organizacyjnymi nie poszły jednak wyniki sportowe. Drużyna piłkarska wywalczyła awans do klasy „A” dopiero w sezonie 1986–87. Cztery sezony później w 1990 roku Górki Śląskie awansowały do klasy okręgowej, w której grały cztery sezony. W 1994 roku drużyna spadła do klasy „A”.
W okresie największych sukcesów przez klub przewinęło się sporo znanych w naszym regionie trenerów i zawodników m.in.: A. Wypłosz, A. Musioł, J. Gach, A. Gramza, R. Mościcki, J. Furlepa. Kilku piłkarzy wywodzących się z Górek grało w wyższych klasach (W Weiner – ROW Rybnik, B. Czerny – Naprzód Rydułtowy). Po kryzysie w latach 1995–96 kierownictwo nad klubem objął Bronisław Klimowicz. Za jego kadencji wybudowano dwa korty tenisowe i urządzono saunę. Drużyna od dwóch sezonów walczy o awans do klasy okręgowej, zajmując czołowe miejsca w tabeli. Obecnie w klubie działa drużyna seniorów klasy „A”, liga juniorów klasy „A” i drużyna trampkarzy.
Pierwszy klub o nazwie Sparta istniał już w roku 1951. Drużyna rozpoczęła grę w klasie "B", a mecze rozgrywano na starym boisku w okolicach obecnej żwirowni. Drużyna LKS Sparta Babice odnotowała na swoim koncie wiele nagród - obecny zastępca prezesa Henryk Broża, niegdyś wspaniały bramkarz, zajął I miejsce w klasyfikacji Złote Buty w sezonie 1978/79, a tym samym został uznany za najlepszego zawodnika Babic. Sparcie powodziło się nienajgorzej, jednak w 1987 roku z powodów finansowych klub został zamknięty, co oburzyło wszystkich zawodników i działaczy. Pomysł reaktywowania klubu narodził się w roku 2001, a jego autorem był Roland Panek. Po żmudnych miesiącach związanych z załatwianiem formalności prawnych, w 2002 roku klub został zarejestrowany pod nazwą LKS Sparta Babice.
Obiekty sportowe:
- Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nędzy (dwa boiska sportowe do piłki nożnej, hala sportowa, siłownia, sauna)
- ul. Sportowa 10
- 47-440 Nędza
- 32 410 20 20
- Boisko ORLIK
- ul. Leśna w Nędzy (przy budynku szkoły)
- Boisko do piłki nożnej
- ul. Ofiar Oświęcimskich 2
- 47-440 Górki Śląskie
- tel. 32 410 24 91
- Hala sportowa
- Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nędzy
- ul. Jana Pawła II 41a
- 47-440 Nędza
- tel. 32 410 24 35
- Korty tenisowe
- ul. Ofiar Oświęcimskich 2
- 47-440 Górki Śląskie
- tel. 32 418 74 32