• Opłaty online
  • Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek, środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością

08 Sierpień 2024
kategoria:
Aktualności

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością

 

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Nędzy ogłasza nabór uczestników do udziału w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 w związku z ogłoszonym przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Programem i możliwością złożenia przez Gminę Nędza wniosku o dofinansowanie w ramach tego Programu.

Celem Programu jest zwiększenie szans osób z niepełnosprawnością na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Nadrzędnym celem usług asystencji osobistej powinno być dążenie do poprawy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenia możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenie jej w życie społeczne.

Program w zakresie realizowania usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jest finansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usług asystenta osobistego nie ponosi odpłatności za usługi przyznane w ramach Programu.

Asystent osobisty będzie zatrudniony na podstawie umowy zlecenia zawartej z tut. OPS.

Gmina Nędza planuje realizację Programu w okresie od stycznia 2025 r. do grudnia 2025 r., godziny będą ustalane zgodnie ze stanem zdrowia i orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

Uczestnicy Programu poprzez zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej mają

wsparcie w:

  1. czynnościach samoobsługowych,
  2. prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
  3. przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
  4. podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Adresatami Programu są:

  • dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności

– konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz

  • osobom z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie:
  1. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  2. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  3. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 i poz. 858).

 

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:

1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub

 

2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub

 

3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.

 

Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się: wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.

Gmina przyznając usługi asystencji osobistej w pierwszej kolejności będzie uwzględniać potrzeby:

- osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;

- osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.

Zgłoszenia osób niepełnosprawnych lub opiekunów dzieci niepełnosprawnych chętnych do skorzystania z oferty Programu, a także osób, które chcą świadczyć usługi asystenta osobistego można zgłaszać w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Nędzy do dnia 14.08.2024 r. w godzinach pracy Ośrodka t.j:.

poniedziałek od 7.00 do 16.00,

wtorek, środa, czwartek; 7.00 do 15.00;

w piątek od 7.00 do 14.00.

 

Zgłoszenie chęci udziału w Programie nie jest równoznaczne z przyznaniem wsparcia.

Zgłoszenia dokonane w późniejszym terminie zostaną wpisane na listę rezerwową.

Więcej informacji na stronie

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1533,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepełnosprawnością-dla-jednostek-samorządu-terytorialnego-edycja-2025

do góry