• Opłaty online
  • Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek, środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Gmina Nędza sprzedała działki pod wydobycie

15 Grudzień 2016
kategoria:
Aktualności
 

Ponad 360 tys. zł zasiliło budżet gminy po sprzedaży dwóch nieruchomości położonych w Nędzy. W drodze przetargowej ogłoszonej przez urząd gminy teren zakupiła Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A.

W pobliżu działek o łącznej powierzchni blisko 2 ha znajdują się tereny eksploatacji piasku. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomości położone są w terenie: otwartym, zieleni, obszaru występowania udokumentowanych złóż kopalin, korytarza ekologicznego.

Część działek została przejęta przez Gminę w wyniku komunalizacji. Rozpoznanie złoża na danym obszarze właściwie wyklucza możliwość zagospodarowania terenu inaczej niż pod eksploatację. - I oczywiście ten fakt musi zostać ujęty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - dopowiada wójt Anna Iskała.

Przypomnijmy, że żwir i piasek wydobywa się w gminie Nędza (konkretnie w Babicach) od 2000 roku. To tereny należące po części do Gminy Nędza oraz firmy wydobywczej.

Każda eksploatacja zawsze stanowi pewnego rodzaju ingerencję w środowisko i wiąże się ze zmianą wartości użytkowych gruntów.

W wyniku robót górniczych powstaje wypełnione wodą wyrobisko. Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych nakłada na firmę prowadzącą wydobycie obowiązek rekultywacji terenu, czyli przywrócenia jego wartości użytkowej i przyrodniczej. Rekultywacja to przywrócenie terenom zdegradowanym przez człowieka ich naturalnego, pierwotnego charakteru.

W przypadku żwirowni w Babicach poprawa stanu tego obszaru została opracowana przez firmę wydobywczą w projekcie rekultywacji, który został zatwierdzony przez Starostę Raciborskiego przy uzyskaniu pozytywnej opinii Gminy Nędza.

Projekt rekultywacji żwirowni Babice II przewiduje przede wszystkim ukształtowanie zbiornika powyrobiskowego. Dzięki uformowaniu skarp, obsadzeniu zbiornika roślinnością i utworzeniu w jego centralnej części zielonej wyspy dla ptactwa, gmina zyska na swoim terenie spory akwen o rekreacyjnym charakterze.  

Poza akwenem, w jego sąsiedztwie, m.in. ma zostać usypany kopiec z przeznaczeniem na tor narciarsko-saneczkowo-rowerowy, a wokół wyrobiska ma powstać utwardzona ścieżka rowerowa.

do góry