• Opłaty online
  • Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek, środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Gmina odbierze śmieci też tam, gdzie nikt nie mieszka

21 Październik 2016
kategoria:
Aktualności

Ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( t.j.  Dz. U. z 2016r, poz. 250) daje Radzie Gminy  możliwość postanowienia o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Wiele rad gmin skorzystało z tego uprawnienia i podjęło takie uchwały już wcześniej.

Pozwoliło to na kompleksowe rozwiązanie problemu odbioru odpadów komunalnych i tak zwane „uszczelnienie systemu”.

Rada Gminy Nędza 13 października 2016r., po konsultacjach projektu uchwały, również postanowiła  o odbieraniu odpadów komunalnych z terenu nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne od stycznia 2017r. Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.  

Oznacza to, że od stycznia 2017r. właściciele nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne (np. szkoły, parafie, sklepy, zakłady produkcyjne, usługowe itp.) będą zobowiązani do złożenia stosownej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (tak jak do tej pory robili to właściciele nieruchomości zamieszkałych a Gmina będzie zobowiązana zorganizować odbiór odpadów komunalnych z terenu tych nieruchomości. 

Odbiór odpadów nie będzie już odbywał się na podstawie podpisanej umowy bezpośrednio z przedsiębiorcą świadczącym usługi odbioru odpadów – to Gmina wyłoni takiego przedsiębiorcę w drodze przetargu.

Dlatego też właściciele tych niezamieszkałych nieruchomości powinni dążyć do wygaśnięcia lub rozwiązania indywidualnych umów w części, w której dotyczą odpadów komunalnych.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że Gmina może przejąć obowiązek gospodarowania jedynie odpadami komunalnymi, zatem nie dotyczy to odpadów powstających w wyniku prowadzonej działalności i nie będących odpadami komunalnymi.

Obecnie trwają konsultacje projektów uchwał, które określają rodzaj odpadów i zakres świadczonych usług od stycznia 2017r. Można składać do nich swoje uwagi.

do góry