• Opłaty online
  • Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek, środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Kolejny piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym „Mój Prąd”

25 Kwiecień 2023
kategoria:
Aktualności

 

 

 

Kolejny piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym „Mój Prąd” (MP5) ruszył 22.04.2023 r. Nowością jest możliwość ubiegania się o  dofinansowanie do urządzeń grzewczych w tym pomp ciepła powietrze/woda oraz gruntowych pompy ciepła .

 

I Terminy:

Zobowiązania (rozumiane jako podpisywanie umów) podejmowane będą do 31.12.2023 r.,

Okres kwalifikowalności kosztów wynosi od 01.02.2020 r. do 31.12.2023 r. (wszystkie wydatki związane z zakupem i montażem mikroinstalacji PV oraz urządzeń dodatkowych jak równie przyłączenie mikroinstalacji PV do sieci i uruchomienie urządzeń dodatkowych muszą zawierać się w okresie od 01.02.2020 r. do dnia złożenia wniosku);

II Trzy grupy Wnioskodawców uprawnionych do ubiegania się o przyznanie dofinansowania:
   1. Grantobiorcy (Wnioskodawcy) rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing(wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej złożony po 31.03.2022 r.), którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej. Wysokość dofinansowania , specyfikację urządzeń które można zgłosić do wniosku do dofinansowania oraz wymagane dokumenty określa Załącznik nr 1;

   2. Grantobiorcy (Wnioskodawcy) rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing. Wysokość dofinansowania, specyfikację urządzeń które można zgłosić do wnioskudo dofinansowania oraz wymagane dokumenty określa Załącznik nr 2;

   3. Grantobiorcy (Wnioskodawcy) rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej m.in. z programu "Mój Prąd", pod warunkiem, że:

  1. mikroinstalacja fotowoltaiczna, na którą otrzymano już dofinansowanie została przyłączona i zapłacona w okresie kwalifikowalności kosztów, czyli od 01.01.2020 r.;
  2. zmieniono system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej na tzw. net-billing – obowiązujący od dnia 01.04.2022 r., zgodnie z ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii;
  3. do dofinansowania zostanie zgłoszone dodatkowe urządzenie z zakresu urządzeń wskazanych w programie "Mój Prąd".

Wysokość dofinansowania, specyfikację urządzeń które można zgłosić do wniosku do dofinansowania oraz wymagane dokumenty określa Załącznik nr 3;

III Rodzaje przedsięwzięć na które można uzyskać dofinansowanie:

  1. zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o zainstalowanej mocy od 2 kW do 10 kW, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych.

! Nie podlegają dofinansowaniu przedsięwzięcia polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej miktoinstalacji fotowoltaicznej, na którą otrzymano już dotację w ramach programu Mój Prąd. Poprzez zwiększenie mocy już istniejącej mikroinstalcji fotowoltaicznej, rozumie się, zarówno dołożenie paneli fotowoltaicznych, jak i przyłączenie do jednego punktu Poboru Energii (PPE) kolejnej mikroinstalacji fotowoltaicznej z odrębnym inwerterem(falownikiem).

  1. Zakup i montaż magazynów ciepła: zasobniki cwu zasilane przez pompę ciepłą lub kocioł elektryczny, zasobniki cwu z grzałką elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny , bufor ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem cwu stanowiące jedno kompletne urządzenie, pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do cwu + zasobnik cwu lub pompa ciepła do cwu ze zintegrowanym zasobnikiem.

Minimalna pojemność magazynu ciepła – 20 dm3 (1 dm3 = 1 litr).

! nie podlegają dofinansowaniu urządzenia magazynujące ciepło , które nie wpływają na wzrost autokonsumpcji  energii elektrycznej wytworzonej przez mikroinstalację fotowoltaiczną – np. zasobnik cwu i/lub bufor ciepła zasilany przez kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy.

  1. Zakup i montaż magazynów energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh
  2. Zakup i montaż systemów zarządzania energią HEMS/EMS – z zastrzeżeniem zakupu i montażu magazynu energii elektrycznej lub magazynu ciepła / urządzenia grzewczego, lub kolektorów słonecznych.
  3. zakup i montaż kolektorów słonecznych
  4. zakup i montaż urządzeń grzewczych – pomp ciepła: pompa ciepła powietrze/woda, pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, pompa ciepła powietrze/powietrze, gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej.

IV rozpoczęcie oraz zakończenie przedsięwzięcia

W ramach dofinansowania kwalifikowane są koszty poniesione od 01.02.2020 r. do 31.12.2023 r., przy czym:

  • Rozpoczęcie przedsięwzięcia rozumiane jest jako:
    1. data poniesienia pierwszego kosztu kwalifikowanego (data opłacenia pierwszej faktury lub paragonu imiennego) lub
    2. data przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej (data na zaświadczeniu OSD) albo data montażu urządzenia wskazanego wchodzącego w zakres dodatkowych urządzeń (magazyn ciepła, magazyn energii, urządzenie grzewcze) – data instalacji wynikająca z protokołu odbioru prac, w zależności która data jest wcześniejsza.
  • za zakończenie przedsięwzięcia rozumie się przyłączenie i opłacenie mikroinstalacji fotowoltaicznej i wszystkich pozostałych urządzeń wskazanych we wniosku o dofinansowanie. Data zakończenia przedsięwzięcia stanowi data uruchomienia ostatniego z urządzeń, wskazanych we wniosku o dofinansowanie albo data opłacenia ostatniej z faktur lub paragonów imiennych w zależności, która z tych dat jest późniejsza.
  • wszystkie wydatki na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz innych urządzeń wskazanych do dofinansowania muszą być poniesione nie wcześniej niż przed 01.02.2020 r. (poniesienie jakiegokolwiek kosztu dotyczącego przedsięwzięcia zgłoszonego do dofinansowania, przed dniem 01.02.2020 r. wyklucza możliwość uznania kosztu za kwalifikowany).

 

V warunki dofinansowania

1) dofinansowaniu podlegają mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz inne ww. dodatkowe urządzenia, których zakup i montaż nie został zakończony przed dniem 01.02.2020 r.

2) dofinansowanie udziela się na przedsięwzięcia zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Za przedsięwzięcie zakończone uznaje się przedsięwzięcie, w którym:

  1. a) za wszystkie elementy (pozycje) wymienione na fakturze lub paragonach imiennych przedstawionych do wniosku o dofinansowanie – dokonano zapłaty w całości,
  2. b) wszystkie urządzenia zostały trwale podłączone i uruchomione
  3. c) dokonano zgłoszeń lub poinformowano odpowiednie instytucje o dokonanej inwestycji.

3) Dofinansowanie jest udzielane jednokrotnie w ramach danej umowy kompleksowej (aneksu do umowy na zakup i dystrybucję energii elektrycznej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej

4) Dofinansowanie jest udzielane wyłącznie Grantobiorcom (Wnioskodawcom), którzy rozliczają się w systemie net-billing (zgłoszenie mikroinstalacji do sieci nastąpiło od dnia 01.04.2022) lub udokumentują przejście na nowy system rozliczeń, jeżeli mikroinstalacja rozliczana jest w systemie net-metering (czyli zgłoszenie mikroinstalacji do przyłączenia zostało złożone do dnia 31.03.2022).

5) Wnioskodawcami są osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (są stroną tej umowy nie pełnomocnikiem) / umowy sprzedaży energii, regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

VI dodatkowe uwagi

1)Urządzenia muszą być zainstalowane jako nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem

2) Nie dopuszcza się montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej na budynkach mieszkalnych, których dachy pokryte są materiałami lub wyrobami zawierającymi azbest. Właściciele takich budynków mogą wziąć udział w programie pod warunkiem złożenia oświadczenia, że przed wykonaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej, na własny koszt i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wymienią pokrycie dachowe na nowe.

3) Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dostosowana do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Mikroinstalacja fotowoltaiczna powinna być tak dobrana, aby całkowita ilość energii elektrycznej wyprodukowanej i odprowadzonej do sieci energetycznej przez mikroinstalację objętą dofinansowaniem w rocznym okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 120% całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci energetycznej przez Grantobiorcę (Wnioskodawcę) w tym samym okresie rozliczeniowym,

4) Dofinansowanie na inne elementy tj. urządzenia służące do magazynowania energii elektrycznej, magazynowania ciepła / urządzenia grzewcze (pompy ciepła), system zarządzania energią, kolektory słoneczne może być udzielone, jedynie pod warunkiem wykazania przez Grantobiorcę (Wnioskodawcę) do dofinansowania zainstalowanej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Powyższe nie dotyczy Grantobiorców (Wnioskodawców) którzy uzyskali już dofinansowanie w czwartym naborze wniosków i składają tylko wniosek rozszerzający dofinansowanie na urządzenia dodatkowe inne niż we wniosku wypłaconym w czwartym naborze wniosków.

5) Dofinansowanie nie zostanie udzielone w przypadku przedstawienia faktur jedynie za wykonane usługi montażu urządzenia, bez udokumentowania fakturą lub paragonem imiennym zakupu danego urządzenia zgłoszonego do dofinansowania.

6) Dofinansowanie do urządzeń grzewczych – pomp ciepła, może być udzielone pod warunkiem, że Grantobiorca (Wnioskodawca) zobowiązuje się, iż po wypłacie dofinansowania w ramach Programu Mój Prąd, w budynku mieszkalnym objętym dofinansowaniem:

  1. nie będzie zainstalowane i nie będzie użytkowane źródło ciepła na paliwo stałe, z wyjątkiem spełniających wymagania ekoprojektu kotłów na biomasę drzewną o obniżonej emosyjności cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3 oraz spełniających wymagania ekoprojektu kominków wykorzystywanych na cele rekreacyjne .
  2. wszystkie zainstalowane oraz użytkowane urządzenia służące do celów ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej (w tym kominki wykorzystywane na cele rekreacyjne) będą spełniać docelowe wymagania obowiązujących na terenie położenia budynku mieszkalnego objętego dofinansowaniem, aktów prawa miejscowego, w tym uchwał antysmogowych, również wtedy, kiedy akty te przewidują bardziej rygorystyczne ograniczenia dotyczące zakupu i montażu źródła ciepła.

7) Grantobiorca zobowiązany jest do eksploatacji instalacji oraz innych dofinansowanych urządzeń we wskazanej we wniosku lokacji przez co najmniej 5 lat od dnia wypłaty dofinansowania (daty przelewu na rachunek bankowy Grantobiorcy). W okresie trwałości Grantobiorca nie może m. in. Zmienić przeznaczenia budynku z mieszkalnego na inny, zdemontować instalacji (z wyjątkiem wymiany wadliwych instalacji lub urządzeń na inne o parametrach nie gorszych od tych z instalacji urządzeń zdemontowanych), zmienić miejsca lokalizacji przedsięwzięcia, odsprzedać/zastawić urządzeń – pod rygorem wypowiedzenia umowy o dofinansowanie i zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami liczonymi jak od zaległości podatkowych.

 

Szczegółowy zakres programu „Mój Prąd (MP5) wraz z regulaminem naboru wniosków można znaleźć pod adresem https://mojprad.gov.pl/

kategoria: Powiązane pliki [4]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf program-moj-prad-czesc-1_20230412_mp5.pdf 23-04-25 09:51 664.96KB pobierz plik: program-moj-prad-czesc-1_20230412_mp5.pdf
pdf zalacznik-nr-1-_i-grupa-wnioskodawow_mp5.pdf 23-04-25 09:51 704.99KB pobierz plik: zalacznik-nr-1-_i-grupa-wnioskodawow_mp5.pdf
pdf zalacznik-nr-2-_ii-grupa-wnioskodawow_mp5.pdf 23-04-25 09:51 708.78KB pobierz plik: zalacznik-nr-2-_ii-grupa-wnioskodawow_mp5.pdf
pdf zalacznik-nr-3_iii-grupa-wnioskodawow_mp5.pdf 23-04-25 09:52 618.16KB pobierz plik: zalacznik-nr-3_iii-grupa-wnioskodawow_mp5.pdf
do góry