• Mapa strony
  • TÅ‚umacz jÄ™zyka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piÄ…tek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Modernizacja gospodarstw: dwa nabory wniosków w jednym terminie

15 Marzec 2022
kategoria:
Aktualności

O dofinansowanie inwestycji w produkcjÄ™ prosiÄ…t (obszar A) mogÄ… siÄ™ ubiegać rolnicy m.in. posiadajÄ…cy gospodarstwo rolne o powierzchni od 1 ha do 300 ha, którego wielkość ekonomiczna wynosi od 13 tys. euro do 250 tys. euro lub prowadzÄ…cy dziaÅ‚ specjalny produkcji rolnej. WyjÄ…tek stanowiÄ… gospodarstwa osób wspólnie skÅ‚adajÄ…cych wniosek. W takim przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza niż 13 tys. euro, przy czym suma wielkoÅ›ci ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji w każdym gospodarstwie powinna osiÄ…gnąć co najmniej 13 tys. euro. Rolnik musi udokumentować osiÄ…gniÄ™cie przychodu z dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej w wysokoÅ›ci co najmniej 5 tys. zÅ‚. Warunek ten nie dotyczy prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność rolniczÄ… przez okres krótszy niż 12 miesiÄ™cy, które poprzedzajÄ… miesiÄ…c zÅ‚ożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Inwestycja zrealizowana w tym obszarze wsparcia musi doprowadzić do osiÄ…gniÄ™cia wzrostu wartoÅ›ci dodanej brutto w gospodarstwie (GVA) co najmniej o 10 proc.

Refundacji w ramach inwestycji w obszarze rozwoju produkcji prosiÄ…t podlegajÄ… m.in. koszty budowy, przebudowy, remontu poÅ‚Ä…czonego z modernizacjÄ… budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej; koszty zakupu lub leasingu, zakoÅ„czonego przeniesieniem prawa wÅ‚asnoÅ›ci, nowych maszyn, urzÄ…dzeÅ„, wyposażenia do produkcji rolnej, w tym przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, do wartoÅ›ci rynkowej majÄ…tku; koszty budowy albo zakupu elementów infrastruktury technicznej wpÅ‚ywajÄ…cych bezpoÅ›rednio na warunki prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej. Oprócz tego refundacjÄ… sÄ… objÄ™te tzw. koszty ogólne, czyli te zwiÄ…zane z przygotowaniem i realizacjÄ… inwestycji. MogÄ… to być np. koszty przygotowania dokumentacji technicznej – kosztorysów, projektów architektonicznych lub budowlanych, ocen lub raportów oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko, dokumentacji geologicznej i tym podobnych. SÄ… to również koszty sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego oraz zwiÄ…zane z kierowaniem robotami budowlanymi, ale również opÅ‚aty za konsultacje, doradztwo na temat zrównoważenia Å›rodowiskowego i gospodarczego. Koszty ogólne nie mogÄ… jednak przekroczyć 10 proc. pozostaÅ‚ych kosztów kwalifikowalnych.

Limit wsparcia, jakie można otrzymać w caÅ‚ym okresie realizacji PROW 2014-2020 w obszarze rozwój produkcji prosiÄ…t, to 900 tys. zÅ‚., lecz w przypadku inwestycji niezwiÄ…zanych bezpoÅ›rednio z budowÄ…, modernizacjÄ… budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem, maksymalna wysokość pomocy wynosi 200 tys. zÅ‚. Wsparcie jest, co do zasady, przyznawane w postaci refundacji części kosztów kwalifikowanych. Standardowo wynosi 50 proc., a w przypadku gdy ubiega siÄ™ o nie mÅ‚ody rolnik lub gdy robi to wspólnie kilku gospodarzy, poziom dofinansowania jest wyższy i siÄ™ga 60 proc.

Z kolei wsparcie inwestycji w nawadnianie skierowane jest do rolników, którzy posiadajÄ… gospodarstwo rolne o powierzchni od 1 ha do 300 ha lub prowadzÄ… produkcjÄ™ w zakresie dziaÅ‚ów specjalnych produkcji rolnej. Przyznanie pomocy nie jest natomiast uzależnione od wielkoÅ›ci ekonomicznej gospodarstwa oraz wykazania wzrostu GVA. StarajÄ…cy siÄ™ o to wsparcie musi udokumentować osiÄ…gniÄ™cie przychodu z dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej w wysokoÅ›ci co najmniej 5 tys. zÅ‚. Podobnie jak miaÅ‚o to miejsce w przypadku obszaru A, wymóg ten dotyczy prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność rolniczÄ… przez okres krótszy niż 12 miesiÄ™cy, które poprzedzajÄ… miesiÄ…c zÅ‚ożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Wsparcie można otrzymać na wykonanie nowego nawodnienia, ulepszenie istniejÄ…cej instalacji nawadniajÄ…cej oraz ulepszenie instalacji nawadniajÄ…cej wraz z powiÄ™kszeniem nawadnianego obszaru. Poza tym dofinansowanie obejmuje koszty wykonanie ujęć wody, zakup nowych maszyn i urzÄ…dzeÅ„ wykorzystywanych do nawadniania w gospodarstwie, budowy albo zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbÄ™dnych do nawadniania.

Maksymalna kwota pomocy, jakÄ… można otrzymać w caÅ‚ym okresie realizacji PROW 2014-2020 w tym obszarze, to 100 tys. zÅ‚. Wsparcie przyznawane jest w postaci refundacji części kosztów kwalifikowanych. Standardowo wynosi 50 proc., a w przypadku gdy o Å›rodki finansowe ubiega siÄ™ mÅ‚ody rolnik, poziom dofinansowania siÄ™ga 60 proc.

Zainteresowani pomocÄ… bÄ™dÄ… mogli skÅ‚adać wnioski jednoczeÅ›nie w obu obszarach. Dokumenty przyjmować bÄ™dÄ… biura powiatowe i odziaÅ‚y regionalne Agencji w okresie od 29 marca do 27 maja 2022 r. Dokumenty bÄ™dzie można skÅ‚adać osobiÅ›cie, przekazywać za poÅ›rednictwem platformy ePUAP, a także wysyÅ‚ać rejestrowanÄ… przesyÅ‚kÄ… pocztowÄ… nadanÄ… w placówce Poczty Polskiej.

do góry