• Opłaty online
  • Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek, środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Odlecieli na Kaszuby czyli szczudlarze z Nędzy na BytOFFsky festiwal

03 Październik 2017
kategoria:
Aktualności
 

W minionym tygodniu „Sztuka na Patykach” czyli młodzi szczudlarze z Nędzy przeprowadzili warsztaty kuglarskie dla licealistów i paradę uliczną z lampionami na bytowskim Rynku.

We czwartek i piątek przeprowadziliśmy warsztaty kuglarskie w Liceum Ogólnokształcącym w Bytowie i Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie. W sobotę natomiast nasza rola znacznie zmieniła bieg, ponieważ od rana przygotowywaliśmy uliczną paradę lampionów z francuskim artystą Fransoisem Monnetem i Moniką Paśnik-Petryczenko, którą zaprezentowaliśmy po zmierzchu na bytowskim Rynku.

To było spotkanie trzech odmiennych osobowości artystycznych, spotkanie pełne doznań, emocji, wikliny, ognia i ożywiania przedmiotów.

Fransoise wraz z Moniką i grupą młodzieży budowali przez trzy dni 22 wielkoformatowe lampiony inspirowane twórczością kaszubskiego artysty ludowego Józefa Chełmowskiego, które wspólnie animowaliśmy w sobotni wieczór. To było wielkoformatowe widowisko uliczne, w którym brało udział prawie 30 osób, przemarsz ulicą Wojska Polskiego do Rynku a tam parada ożywiająca miasteczko latarni- niezwykle trudne zadanie improwizacyjne w kontakcie z publicznością- mistrzowsko inspirujące wydarzenie. Nasza czwórka na szczudłach prawie odleciała z podrygiem wiatru, który dostał w skrzydła ponad dwumetrowy świecący ptak niesiony na wysokości 3,5 metra.

- Zależało mi na integracji środowisk młodzieży śląskiej i kaszubskiej, wymianie międzykulturowej. Otwartości na nowe formy pracy artystycznej i prezentacji naszych dokonań. Ogrom nauki i emocji, który wynieśliśmy z BytOFFskiego festiwalu będzie procentował jeszcze wiele lat - opowiada Mariola Jakacka, dyrektor GCK w Nędzy.

Możliwość spotkania na wspólnej scenie z takimi muzykami jak Mikołaj Trzaska, Olo Walicki, zespołem Żywiołak, New Cage, słynną pisarką Barbarą Kosmowską czy felietonistą Gazety Wyborczej Michałem Ogórkiem, aktorami teatrów łódzkiej Szwalni i szczecińskiej Kany czy jasieńskich Brzozaków, Ireną Brzeską nie zdarza się na co dzień- dlatego odczuwam ogromną wdzięczność względem organizatorów tego wydarzenia za zaproszenie nas. Pokłon do kolan składam także za organizację dopracowaną pod względem harmonogramu artystycznego i obsługi akustyczno-oświetleniowej.

- Warsztaty kuglarskie, które prowadziliśmy dla licealistów z północy czyli chodzenia na szczudłach, kręcenia poikami, flowerstickiem, diabolo, kijami to dla nas nic nowego… lecz tym razem było inaczej. Spotkaliśmy bardzo sympatycznych i zgranych ludzi, a to jak dobrze nas przyjęli u siebie jest godne szczególnego podkreślenia. Po sobotnim wieczornym  występie fireshow podeszło do nas mnóstwo ludzi z pytaniami, gratulacjami i robili z nami zdjęcia - wspomina Arek Burda

- Ten festiwal teatralno-muzyczny to było super przeżycie, bardzo dobrze nam się pracowało z naszymi „uczniami” pewnie dlatego, ze byli to nasi rówieśnicy. Była miła atmosfera i zawarliśmy nowe przyjaźnie - dodaje Grzegorz Sawoński.

- Festiwal był przeżyciem, którego z pewnością nie zapomnę. Było to piękne, bogate kulturowo wydarzenie, które z pewnością przyciągnęłoby uwagę każdego. Festiwal wspominam bardzo dobrze - mówi Karolina Knura. - Był różnorodny, każdy by coś dla siebie znalazł. Pokochałam go, jak zresztą cały Bytów. Była ciepła atmosfera i miło nastawieni ludzie. Z pewnością chcielibyśmy odwiedzić Bytów za rok podczas kolejnej edycji.

- Trochę się obawiałam występu przed tak liczną publicznością, lecz po głośnych brawach po pierwszym występie chłopaków zapomniałam o strachu - cofa się pamięcią Zuzia Chroboczek.

/GCK w Nędzy
fot: Kazimierz Rolbiecki i Wiktoria Chylewska/

  • 1
  • 2
do góry