• Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Powiadomienie

29 Styczeń 2010
kategoria:
Aktualności

Powiadomienie

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego powiadamia, że w dniu 27 stycznia 2010 roku na obszarze strefy bielsko-żywieckiej obejmującej powiaty: bielski, cieszyński i żywiecki, na terenie miasta Bielsko Biała oraz na terenie strefy raciborsko-wodzisławskiej, obejmującej powiaty: raciborski, rybnicki, wodzisławski nadal występowały przekroczenia dobowego poziomu alarmowego (200 µg/m3) pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.
W dniu 27 stycznia 2010 r. poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego został także przekroczony na terenie aglomeracji górnośląskiej w miastach: Zabrze, Dąbrowa Górnicza oraz Chorzów.
Biorąc pod uwagę zasięg rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń powietrza pyłem PM10 niebezpieczeństwo przekroczenia stanu alarmowego w zakresie pyłu zawieszonego PM10 występowało również na terenie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, obejmującej miasta: Rybnik, Jastrzębie, Żory.
Przyczynami takiego stanu były warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.
Zgodnie z prognozą pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział w Krakowie z/s w Katowicach, w dniu dzisiejszym tj. 28.01.2010 r. warunki aerosanitarne na obszarze województwa śląskiego będą zdecydowanie korzystniejsze niż w poprzednich dniach. W związku z tym stężenia monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach wartości dopuszczalnych. Jednakże w godzinach wieczorno-nocnych może nastąpić pogorszenie sytuacji aerosanitarnej, co w obszarach osłoniętych i słabiej przewietrzanych może spowodować lokalne przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego.
W dniu jutrzejszym tj. 29.01.2010 r. warunki aerosanitarne w województwie śląskim mogą ulec pogorszeniu, ale nie na tyle aby nastąpiło zdecydowane obniżenie jakości powietrza. Stężenia mierzonych substancji mogą układać się na nieco wyższych poziomach niż w dniu dzisiejszym. Nie należy wykluczać okresowych przekroczeń dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego i podwyższonych stężeń dwutlenku siarki, szczególnie w obszarach zabudowy miejskiej, a także w dolinach i kotlinach górskich.

Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze,
2. osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).
Osoby podatne na zanieczyszczenia, a więc dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego - takimi jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności, to
 unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu,
 zaleca się aby osoby z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mające trudności z oddychaniem, pozostawały w pomieszczeniach, a także
 ograniczenie korzystania z pojazdów samochodowych w celu zmniejszenia w powietrzu zawartości dwutlenku siarki.

Urząd Marszałkowski, po konsultacji ze specjalistami medycyny, meteorologii i służbami ekologicznymi zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o:
 ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych;
 rezygnację ze spacerów z dziećmi;
 ograniczenia spalania niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie do celów grzewczych gazu (w przypadku posiadania odpowiedniego pieca), bądź grzejników elektrycznych;
 unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia.



Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego
w Katowicach

do góry