• Opłaty online
  • Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek, środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Reforma oświaty w gminie Nędza

20 Luty 2017
kategoria:
Aktualności

Sesja Rady Gminy Nędza, która odbyła się w dniu 10 lutego poświęcona była przede wszystkim podjęciu uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Jest to pierwszy krok w całej procedurze związanej z wdrażaną od 1 września 2017 roku reformą oświatową. Zasadniczym celem reformy jest likwidacja dotychczas funkcjonujących gimnazjów i przekształcenie dotychczasowych 6-letnich szkół podstawowych w 8-letnie szkoły podstawowe. Ze względu na bardzo napięty w czasie harmonogram kroków, które musi podjąć rada gminy, a który wynika wprost z przepisów wprowadzających ustawę prawo oświatowe wójt gminy wystąpiła z wnioskiem do przewodniczącego rady o zwołanie sesji w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Taką możliwość dają przepisy ustawy o samorządzie gminnym – art.20 ust. 3.

W obradach sesji uczestniczyło 11 radnych (nieobecni: Norbert Gzuk, Krystian Krótki, Julian Skwierczyński, Waldemar Wiesner). Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Następnie uchwała ta zostanie przesłana do Śląskiego Kuratora Oświaty i związków zawodowych celem zaopiniowania.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty Rada Gminy Nędza w terminie do 31 marca 2017 roku podejmie uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego na okres od 1 września 2017 roku do 31 sierpnia 2019 roku W przypadku gminy Nędza wdrożenie reformy oświatowej nie będzie wywoływać zmian w funkcjonowaniu dotychczasowych placówek oświatowych, działających na terenie gminy.

Z mocy prawa dotychczasowe gimnazjum przekształci się w 8-klasową szkołę podstawową z klasami gimnazjum; II i III w roku szkolnym 2017/2018 oraz III klasą gimnazjum w roku szkolnym 2018/2019. Podobnie ma się sprawa z dotychczas funkcjonującymi Zespołami Szkolno-Przedszkolnymi złożonymi z klas I-III 6-letniej szkoły podstawowej i przedszkola, które od 1 września 2017 roku będą dalej Zespołami Szkolno-Przedszkolnymi złożonymi z klas I-III 8-letniej szkoły podstawowej i przedszkola. To dotyczy Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Babicach, Górkach Śląskich oraz Zawadzie Książęcej.

Opisane powyżej przekształcenia nie rodzą żadnych skutków dla uczęszczających do tych szkół uczniów, czyli głównego podmiotu działalności szkoły oraz ich rodziców. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kadra pedagogiczna nie utraci swoich miejsc pracy. Jest to bardzo ważna informacja w porównaniu do wiadomości, które płyną ze środków masowego przekazu o zmianach obwodów szkół, likwidacji i przenoszeniu szkół a wreszcie o redukcji etatów nauczycielskich. Nam to na szczęście nie grozi.

Ale w tym momencie należy stwierdzić, że „bezbolesne” wdrożenie reformy w gminie Nędza możliwe jest dzięki dokonanej przez organ prowadzący – Wójta oraz Radę Gminy, w ubiegłych latach restrukturyzacji sieci szkół i przedszkoli. Utworzone zostały Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Babicach, Zawadzie Książęcej, Górkach Śląskich oraz Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nędzy.

Dziś z perspektywy lat, biorąc pod uwagę dostępność dzieci do szkół i przedszkoli, stopień wyposażenia placówek w niezbędne sprzęty (dopasowane do wieku ławki i krzesełka i inne) oraz pomoce naukowe (sale komputerowe, tablice interaktywne i inne) okazuje się jak trafne były to decyzje, które wówczas zapadły przy niemałej dezaprobacie niektórych środowisk.

Były to decyzje zasadne pod względem organizacji sieci szkół funkcjonujących na terenie gminy Nędza, ale również pod względem ekonomicznym, co nie jest bez znaczenia dla budżetu gminy. Wdrażana przez Gminę reforma oświaty nie powoduje żadnych zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu przedszkoli na terenie gminy. Jak do tej pory posyłanie dziecka do przedszkola na czas dłuższy niż 5 godzin jest bezpłatne. Rodzic dziecka płaci tylko za wyżywienie.

Jest to sytuacja wyjątkowa, gdzie Gminie zależy na powszechnej dostępności dzieci do przedszkoli, a co za tym idzie lepszym przygotowaniu do wypełnienia obowiązku szkolnego.

Krystian Dolipski, sekretarz Gminy Nędza

do góry