• Opłaty online
  • Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek, środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Sposób postępowania ze zwierzętami bezdomnymi oraz padłymi zwierzętami bezdomnymi

21 Marzec 2017
kategoria:
Aktualności

1. Gmina ma obowiązek zapewnienia zbierania, transportu i unieszkodliwiania zwłok bezdomnych zwierząt lub ich części poprzez współpracę z przedsiębiorcami podejmującymi działalność w tym zakresie. Gmina Nędza zawarła umowę na realizację w/w zadania ze Specjalistycznym Zakładem Ochrony Środowiska EKO-TOX Jan Skipirzepa (tel. 32 4149342 lub 604177469). Padlina jest odbierana w ciągu 24 godzin w okresie letnim i 48 godzin w okresie zimowym. Zgłoszenia padłych bezdomnych zwierząt przyjmuje Urząd Gminy w godzinach pracy urzędu. W przypadku zdarzeń nagłych, które wystąpiły poza godzinami pracy Urzędu Gminy np. padłych bezdomnych zwierząt w wyniku wypadku komunikacyjnego, zgłoszenia kieruje się na policję.  

2. Gmina ma obowiązek zapobiegać bezdomności zwierząt na zasadach określonych w ustawie o ochronie zwierząt. Gmina Nędza realizując ustawowy obowiązek zawarła umowę ze Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt przy Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Rybniku (tel. 32 4246299 lub 605579282 ). Interwencje są realizowane w godzinach od 6:00 do 15:00 a w przypadku pogryzień całodobowo. Zgłoszenia bezdomnych zwierząt przyjmuje Urząd Gminy w godzinach pracy urzędu. W przypadku zdarzeń nagłych, które wystąpiły poza godzinami pracy Urzędu Gminy np. pogryzień w przypadku braku możliwości ustalenia właściciela zwierzęcia, zgłoszenia można kierować na policję. 

3. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż w/w procedury dotyczą jedynie zwierząt bezdomnych (zgodnie z definicją określoną w ustawie o ochronie zwierząt). W przypadku zwierząt posiadających właściciela wszystkie obowiązki związane z zapewnieniem należytej opieki oraz ewentualnym zgodnym z przepisami przekazywaniem padłych zwierząt do unieszkodliwiania spoczywa na właścicielu zwierzęcia. Na właścicielu spoczywa również odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzę, które do niego należy (np. pogryzienie). Postępowania w sprawach niewłaściwej opieki nad zwierzętami toczą się według przepisów Kodeku postępowania w sprawach o wykroczenia, zatem takie zgłoszenia należy kierować na policję.

4. Zwierzęta wolno żyjące (dzikie) nie są zwierzętami bezdomnymi. Zgłoszenia padłych zwierząt dzikich, które znajdują się w miejscach mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa zgłasza się właścicielowi terenu, na którym znajduje się padłe zwierzę. w przypadku padłego zwierzęcia na terenie, który stanowi własność Gminy Nędza, należy postępować tak jak w przypadku zwierzęcia bezdomnego. W przypadku np. drogi powiatowej obowiązują zasady, iż obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządcy drogi. Zwierzęta wolno żyjące (dzikie) padłe w ich naturalnym środowisku nie podlegają regulacjom ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Zwierzęta wolno żyjące (dzikie) należą do Skarbu Państwa i wszelkie koszty związane z ich przewozem, leczeniem itd. pokrywa właśnie Skarb Państwa. W przypadku poszkodowanych zwierząt dzikich np. w wypadkach drogowych należy ten fakt zgłosić do ośrodka rehabilitacji zwierząt, lista ośrodków jest publikowana na stronach Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska http://www.gdos.gov.pl/files/OP/WYKAZ-OSRODKOW1907.pdf, w województwie śląskim są to następujące ośrodki:

 

5. Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zwierząt w przypadku konieczności bezzwłocznego uśmiercenia, w celu zakończenia cierpień zwierzęcia, potrzebę jego uśmiercenia stwierdza lekarz weterynarii, członek Polskiego Związku Łowieckiego, inspektor organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusz Policji, straży ochrony kolei, straży gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej. Uśmiercenia dokonuje się poprzez podanie środka usypiającego przez lekarza weterynarii lub zastrzelenie zwierzęcia wolno żyjącego (dzikiego) przez osobę uprawnioną do użycia broni palnej.  

do góry