• Opłaty online
  • Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek, środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Sumina w finale konkursu Rzeka Roku 2016

28 Wrzesień 2016
kategoria:
Aktualności
http://rzekaroku.pl
http://rzekaroku.pl

Spośród 11 finalistek, które walczyć będą o tytuł Rzeki Roku 2016, w gronie najlepszych, obok Wisły, Odry, Czarnej Hańczy czy też Bzury, znalazła się rzeka Sumina przepływająca przez powiat raciborski, m.in. przez gminę Nędza. 

Zapraszamy do wsparcia akcji poprzez włączenie się do głosowania oraz rozpropagowanie informacji na temat konkursu. Głosowanie trwa jeszcze do 30 września na stronie internetowej http://rzekaroku.pl.

Głosować może każdy. Zagłosować będzie można tylko jeden raz z jednego e-maila przez cały czas trwania glosowania. Szczegółowe informacje na temat głosowania znajdują się na stronie internetowej http://rzekaroku.pl.

----

Sumina - rzeka, którą lubią sumy

Sumina płynie przez atrakcyjne krajobrazowo i przyrodniczo tereny Cysterskich Założeń Krajobrazowych Rud Raciborskich. Jej dolina to jeden z najpiękniejszych kompleksów stawów hodowlanych w Polsce, których początki sięgają XV wieku. Rudzcy cystersi założyli tutaj wtedy ponad 90 stawów.

Przez całe wieki hodowla ryb była obok rolnictwa podstawowym zajęciem ludzi mieszkających nad Suminą. Ich nazwy też nawiązują do bogactw rzeki. Pstrążna to nic innego jak rzeka bogata w pstrągi, a Sumina – miejscowość o takiej samej nazwie jak rzeka, kojarzy się z mieszkającymi w jej nurcie sumami.

Ale Sumina i tereny nad nią to także okolica urzekająca krajobrazem. Północny odcinek rzeki to kanion o urwistych brzegach, w tym miejscu rzeka jest dzika i nieujarzmiona, tworzy kilka przełomów, zmienia kierunek, meandruje. Do jej koryta pochylają się cenne drzewa, wiekowe dęby i imponujące graby, a wiatrołomy w naturalny sposób tworzą kładki na rzece łącząc jej dwa brzegi.

Tutaj gospodarzem jest przyroda, a człowiek zachwyconym gościem. Z uwagi na wyjątkowe walory krajobrazowe w rejonie Suminy powstała ścieżka przyrodniczo–edukacyjna oraz punkt widokowy. Urokliwa i na co dzień spokojna rzeka ma też inne oblicze, potrafi być czasem groźna. Tak było w 2010 roku, kiedy wezbrała zalewając okoliczne gospodarstwa.

do góry