• Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Uwaga na upały

28 Czerwiec 2017
kategoria:
Aktualności

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega mieszkańców województwa śląskiego przed dużymi upałami.

Ważność ostrzeżenia: od godz. 12:00 dnia 28.06.2017 do godz. 18:00 dnia 29.06.2017.

Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 19°C do 22°C.

---

Służby medyczne przestrzegają, że podczas upałów, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. Cierpieć mogą zwłaszcza dzieci, osoby starsze i chore. Oto kilka rad Głównego Inspektora Sanitarnego.

W mieszkaniu podczas upałów najlepiej otwierać okna w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa, natomiast zamykać je oraz zasłanianiać zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach, na pozostałą część dnia.

Podczas upału zalecane jest przebywanie w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu, unikanie forsownego wysiłku fizycznego, wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10.00 a 15.00. Nigdy nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę.

Na słońcu należy stosować kosmetyki z wysokim filtrem UV.

By ochłodzić organizm, zalecane jest branie częstych, chłodnych pryszniców lub kąpieli oraz stosowanie chłodnych okładów na ciało, a także noszenie jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań oraz nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Obuwie powinno być lekkie i przewiewne.

Pić trzeba oczywiście dużo wody, jaka organizm traci podczas pocenia. Zaleca się unikanie spożywania napojów alkoholowych.

Potrawy na upał powinny być chłodne, lekko solone. Jeść należy owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu - pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew.

Jeśli po sąsiedzku mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne - odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy.

W przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej.

Do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe.

Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy przenieść osobę w chłodniejsze miejsce, ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów, obniżać temperaturę ciała poprzez przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C.

Nie należy podawać żadnych leków. Osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

do góry