Ważne informacje dot. OZE
- kategoria:
- Aktualności
Przyjęto korzystne dla mieszkańców rozwiązania w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii.
Informujemy, że:
- 14 grudnia 2021 roku Prezydent podpisał nowelizację ustawy OZE, która zmienia system opustów na net-billing; zgodnie z którą net billing będzie obowiązywać
od 1 kwietnia 2022r. Zgodnie z tą regulacją ci którzy złożą wniosek do zakładu energetycznego o przyłączenie do sieci od 1 kwietnia 2022 roku, obejmie nowy, mniej korzystny od dotychczasowego system rozliczania; - Apele wielu samorządów realizujących projekty parasolowe poskutkowały, ponieważ przyjęty projekt poselski uwzględnił uwagi gmin lobbujących za zmianami korzystnymi dla mieszkańców i w efekcie 27 stycznia br. sejmowe komisje przyjęły prawie jednogłośnie poprawkę w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii. W posiedzeniach podkomisji sejmowej, a także w konsultacjach w Ministerstwie Klimatu i Środowiska brał udział między innymi przedstawiciel Lidera naszego projektu tj. Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach;
- 28 styczna ww. projekt ustawy został skierowany do Senatu, a następnie nowe regulacje będą wymagały podpisu Prezydenta, zatem liczymy na to, że nowe przepisy o odnawialnych źródłach energii (OZE) szybko wejdą w życie.
Przyjęcie tzw. „poprawki samorządowej” przyczyni się do uniknięcia problemów z ciągłością realizacji przez jednostki samorządu terytorialnego rozpoczętych projektów parasolowych i grantowych dotyczących montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych realizowanych obecnie przez wiele gmin z całej Polski. Przyjęte rozwiązania spowodują, że Mieszkańcy będący uczestnikami naszego projektu OZE, którzy już mają podpisaną lub do 31 marca 2022 roku podpiszą z gminą umowę na montaż instalacji fotowoltaicznej oraz złożą wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do dnia 31 grudnia 2023 roku, będą mogli dokonać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach - tj. w systemie opustów. W naszym projekcie zgłoszenia o przyłączenie do sieci dokonuje wykonawca lub Gmina.
Wszyscy mieszkańcy będący uczestnikami realizowanego przez naszą gminę projektu OZE w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznej będą zatem przez 15 lat rozliczać się na korzystniejszych starych zasadach.
Co z terminem montażu fotowoltaiki i kolektorów słonecznych ?
Mamy nadzieję, że wyżej opisane pozytywne informacje zrekompensują częściowo naszym Mieszkańcom fakt występujących opóźnień z rozpoczęciem montażu paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych w ramach realizowanego projektu. Opóźnienia te wynikają jednak z tego, iż w ostatnich miesiącach globalny rynek fotowoltaiki przeżywa trudny okres wywołany problemami z dostępnością poszczególnych komponentów do budowy instalacji. Na tą sytuację mają wpływ m.in.: niedobór surowców, drożejące ceny transportu oraz stale rosnący popyt na falowniki i panele PV, za którym nie nadąża przemysł PV. Główny problem w naszym przypadku to ograniczona dostępność poszczególnych modeli paneli fotowoltaicznych i falowników, a także nieterminowe dostawy realizowane przez producentów poszczególnych komponentów.
Reasumując, wszystko wskazuje na to że montaże paneli fotowoltaicznych i kolektorów solarnych rozpoczną się w marcu br.
Weryfikacja mocy PV
Obecnie nadal trwa weryfikacja i korygowanie dokumentacji projektowej sukcesywnie składanej przez Wykonawcę, a także trwa weryfikacja przyznanej poszczególnym Mieszkańcom mocy fotowoltaiki z projektu.
W związku z napływającymi coraz częściej wnioskami Mieszkańców o zwiększenie (przydzielenie większej mocy paneli) – informuję, że gmina nie ma możliwości zwiększania przydzielonej mocy PV ponad moc wskazaną w Regulaminie naboru mieszkańców i jednocześnie ponad moc przydzieloną w oparciu o historyczne wykazane zużycie prądu udokumentowane na etapie składania deklaracji przystąpienia do projektu. W projekcie jest określona ilość i moc instalacji.
Ewentualne „oszczędności mocy” mogą powstać w wyniku:
- konieczności obniżenia mocy u niektórych uczestników (np. z powodu założenia już przez mieszkańca własnej fotowoltaiki), ale pozwalającej na pozostawienie części mocy przydzielonej z projektu- jeśli łączna moc instalacji (własnej i przydzielonej
w ramach projektu) nie przekracza wykazanego zużycia prądu; - wykluczenia lub rezygnacji mieszkańca z udziału w projekcie, a następnie zastąpienia takiego uczestnika przez inną osobę, której przydzielono niższą moc niż miał przydzieloną jego poprzednik.
Tylko w takich przypadkach, powstałe ewentualnie „oszczędności mocy” będą mogły być przydzielane mieszkańcom.
Rozbudowa instalacji poza zakresem projektu
Gmina Nędza nie wyraża zgody na montaż dodatkowych paneli/modułów przyłączanych do falownika wchodzącego w skład instalacji podlegającej dofinansowaniu.
Ewentualna rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może być dokonywana wyłącznie
w przypadku montażu osobnego falownika i wyłącznie na koszt własny Mieszkańca. Montaż takiej instalacji powinien być dokonany dopiero po montażu instalacji dofinansowanej.