• Opłaty online
  • Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek, środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04

Zawada Książęca zaprasza na Święto Plonów

30 Sierpień 2016
kategoria:
Aktualności
Sołtyska Zawady Ks. osobiście odwiedza mieszkańców
Sołtyska Zawady Ks. osobiście odwiedza mieszkańców

11 września w Zawadzie Książęcej odbędą się dożynki parafialne. - To piękna tradycja. Chcemy ją pielęgnować - wszystkich mieszkańców zaprasza sołtyska Monika Jacheć.

Pół korytarza w domu pani sołtys zajmuje dożynkowy kołacz. Ozdobnie zapakowane dwa duże kawałki dla każdego. Piękny zwyczaj - tak jak kołaczem przed weselem obdarowuje młoda para, tak organizatorzy dożynek przygotowują go dla starszych mieszkańców. W tym roku ze środków przekazanych przez Gminę udało się przyszykować 70 słodkich pakunków. Z prezentami w rękach do drzwi seniorów puka osobiście sołtyska, wspierają ją chętne do pomocy znajome.

Dla obdarowywanych mieszkańców to zawsze ogromne wzruszenie - często wiek i choroba nie pozwalają już wyjść z domu, więc gość w progach i w dodatku z podarunkiem to wielkie przeżycie.

Organizacja dożynek zawsze wiąże się z wysiłkiem i poświęconym czasem. Ale nikt tego nie zlicza, bo ludziom zależy, żeby wyszło jak najlepiej.

Impreza odbędzie się 11 września. Tradycyjnie rozpocznie się korowodem, który wyruszy o godz. 9:30 spod gospodarstwa państwa Cycoń przy ul. Raciborskiej 59. O godz. 10:00 w kościele w Zawadzie Ks. odbędzie się msza św. Po niej na placu za kościołem poczęstunek dla wszystkich gości.

Atrakcje zaplanowano na popołudnie od 14:30. Będą występy dzieci, dla publiczności zatańczy fantastyczny zespół folklorystyczny "Łężczok", który niedawno wrócił z występów w Berlinie, koncert da Orkiestra Dęta Gminy Nędza. Wieczór zakończy się potańcówką.

-------

Współcześnie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą starosta i starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie starosta i starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzowi dożynek. Dożynki kończy najczęściej festyn.

do góry