Ekologia
Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt wyjątkowego położenia gminy Nędza na tle trzech istniejących i dwóch postulowanych korytarzy ekologicznych.
Poprzez obszar gminy Nędza, a dokładniej przez jej część usytuowaną na krawędzi zachodniej Płaskowyżu Rybnickiego i w Dolinie Górnej Odry, przebiega korytarz ekologiczny o znaczeniu międzynarodowym. Tam bowiem przebiega główna trasa wiosennych i jesiennych ciągów ptaków oraz prowadziła niegdyś i prowadzi do dziś ważna droga przenikania ciepłolubnych elementów fauny i flory, z ich nie zniszczonych przez zlodowacenia południowych ostoi, w kierunku północnym.
Lasy północnej i wschodniej części gminy należą do makroostoi Lasów Rudzkich, stanowiącej (obok Lasów Kobiórsko-Pszczyńskich) kluczowy element korytarza łączącego doliny Wisły i Odry.
Trzeci funkcjonujący korytarz ekologiczny rozpoczyna się w rezerwacie Łężczok i stanowi najkrótsze połączenie rezerwatu z kompleksami Lasów Rudzkich i Lasów Pszczyńskich poprzez dolinę Potoku Kłokocińskiego.
Z kolei postulowane korytarze ekologiczne miałyby przebiegać od rezerwatu Łężczok na południe i łączyć go z doliną Olzy – pierwszy poprzez dolinę Lesznicy, drugi poprzez dolinę Szotkówki.
Opracowano na podstawie pracy: J. Duda, W. Włoch, L. Trząski: Wstępne rozpoznanie warunków przyrodniczo-krajobrazowych gminy Nędzy, 1999.