• Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04
Strona główna Turystyka Co zwiedzić Cysterska 250-letnia Aleja Dębowa w Górkach Śląskich
fot. Łukasz Kałuża
fot. Łukasz Kałuża

Aleja Dębowa w Górkach Śląskich położona jest na północy wsi (około 260 m n.p.m.), i stanowi naturalną granicę wsi. Już XIII wieczny Kodeks Dyplomatyczny Śląska wspomina o starej drodze prowadzącej do Raciborza, głównego wówczas miasta Górnego Śląska, przez sąsiadującą z Górkami wieś Bogunice do Klasztoru w Rudach. Na odcinku 800 metrów rośnie 43 sztuki dębów szypułkowych (Quercus robur) o wymiarach pomnikowych, przeplatanych pojedynczymi okazami grabów. Najmniejszy z dębów ma 186 cm w pierśnicy a najgrubszy mierzy 460 cm. Leśnicy określili wiek dębów na około 250 lat, zatem drzewa pamiętają czasy cysterskiego panowania na tych terenach.

fot. Łukasz Kałuża
fot. Łukasz Kałuża

Zakon Cystersów został sprowadzony w gęste lasy dawnego Księstwa Raciborsko-opolskiego w połowie XIII wieku. Za siedzibę wybrali sobie wieś Rudy, położoną 8 km od Górek Śl. Położenie z dala od miast wymusiło na mnichach wyznaczenie systemu  komunikacyjnego, w postaci duktów leśnych wybiegających promieniście z Rud: na północ przez kapliczkę zwaną Magdalenką w kierunku Sierakowic, na północny-wschód przez Stanicę do Gliwic, na zachód przez Rudę Kozielską do przeprawy na Odrze w Turzu, na wschód przez Stodoły do Rybnika, na południowy-zachód do Jankowic i wreszcie na południe przez Górki Śląskie do Raciborza. Tym samym posiadłości zostały połączone między sobą. System duktów leśnych z charakterystycznymi nasadzeniami długowiecznych dębów śmiało można nazwać “cysterską pajęczyną”, jednymi z ostatnich żyjących świadków działalności Cystersów są właśnie Góreckie dęby.

fot. Łukasz Kałuża
fot. Łukasz Kałuża

Jedną z ciekawostek są trzy pokaźnych rozmiarów dęby, które mają symbolizować trzy rody Górczan: Kałuża, Czerny, Machnik, które to rodziny zgodnie z legendą dały początek osadzie. Na łuku alei rośnie dąb Zygfryd, nazwany imieniem nieżyjącego już Góreckiego społecznika, kronikarza i historyka. Aleja Dębowa jest jednym z unikalnych elementów krajobrazu kulturowego lasów Rudzkich o wybitnych walorach przyrodniczych, kulturowych i sentymentalnych, a ekosystem alei jest schronieniem dla wielu rzadkich spotykanych gatunków, w tym wybitnie rzadkiego nietoperza Karlika Drobnego. To szczególne miejsce w świadomości mieszkańców, jej urok doceniany jest przez odwiedzających z całego województwa.

do góry