• Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04
Strona główna Urząd Ogłoszenia urzędu

Informacja o przedłużeniu terminu naboru wstępnego dot. dofinansowania do instalacji OZE dla mieszkańców Gminy Nędza - do 30.06.2023!

23 Czerwiec 2023
kategoria:
Ogłoszenia urzędowe

Drodzy Mieszkańcy!

Ze względu na duże zainteresowanie uzyskaniem dofinansowania do Odnawialnych Źródeł Energii Gmina Nędza postanowiła przedłużyć nabór do 30.06.2023r.

Forma złożenia :

- Deklarację wraz z ankietą A lub B ( w zależności jaką instalację państwo wybiorą ) należy wypełnić elektronicznie, zapisać i wysłać na utworzonego w tym celu maila.

Adres email na który należy wysłać wypełnioną deklarację wraz z ankietą :

Uwaga!

Docierają do nas informacje że nie wszystkie deklaracje wraz z ankietą udaje się skutecznie wysłać na utworzonego w tym celu maila, dlatego prosimy o sprawdzenie czy Państwa deklaracja dotarła, kontaktując się pod numerem telefonu 32 66 60 490 lub osobiście w biurze nr 23.

Dla bezpieczeństwa prosimy o wydrukowanie wypełnionego formularza, jego podpisanie i dostarczenie go w formie papierowej do Urzędu Gminy.

Uwaga!

Niniejszy nabór stanowi wyłącznie wstępną weryfikację potencjalnych uczestników
zainteresowanych montażem odnawialnych źródeł energii na terenie gmin Nędza, Lubomia oraz Radlin. Właściwa rekrutacja uczestników projektu zostanie przeprowadzona w przypadku wybrania projektu do dofinansowania (I kw. 2024) ze środków programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027

 Zestawy technologiczne OZE o które można wnioskować:

1.pompy ciepła
2.instalacji fotowoltaicznej
3.zestaw: pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna
4.zestaw: instalacja fotowoltaiczna, magazyn energii
5.zestaw: pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna, magazyn energii

Ważne informacje:

● brak możliwości rozbudowy o magazyn energii instalacji, która powstała ze środków unijnych w ramach projektów parasolowych lub grantowych (wynika to z zapisów trwałościowych, zakazujących ingerowania w instalację w ciągu 5 lat od zakończenia finansowej realizacji projektu).
● mieszkaniec musi dysponować mocą przyłączeniową wyższą niż łączna moc instalacji PV plus magazynu energii (o ile jest on mocy większej niż moc PV).
● brak możliwości realizacji inwestycji w budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza

● Magazyn energii BESS - Urządzenie umożliwiające krótkoterminowe (do kilku godzin) magazynowanie energii, współpracujące z instalacją fotowoltaiczną.
UWAGA!
- Rozwiązanie niedostępne dla osób, które finansowały obecnie posiadaną
instalację fotowoltaiczną ze środków projektu grantowego lub parasolowego.
-  Brak możliwości ubiegania się o dofinansowanie wyłącznie do magazynu
energii, bez instalacji fotowoltaicznej.

● Instalacja fotowoltaiczna - Rozwiązanie dla osób nieposiadających instalacji PV lub osób, które posiadają już istniejącą instalację fotowoltaiczną, jednak chciałyby zamontować drugą niezależną instalację na osobnym falowniku.

● Pompa ciepła ( powietrze -  woda) c.o.+ c.w.u. - Urządzenie umożliwiające ogrzanie budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Rekomendowane przede wszystkim do budynków po termomodernizacji, posiadających jak największy udział ogrzewania podłogowego.

INFORMACJE I OGŁOSZENIA

 

  1. Na terenie Gminy Nędza jest zapewniony odbiór bioodpadów, które są odbierane sprzed posesji lub zbierane w PSZOK. W związku z powyższym na terenie Gminy Nędza obowiązuje zakaz spalania części roślinnych (nie wolno spalać traw, liści itp.). Zakaz ten obowiązuje cały rok.
  2. Od stycznia 2023r. PSZOK dla mieszkańców Gminy Nędza będzie funkcjonował na terenie PSZOK w Kuźni Raciborskiej w każdy roboczy wtorek w godzinach 8:00- 16:00 i roboczy czwartek w godzinach 8:00- 19:00. Nie będą już organizowane Mobilne PSZOK.
  3. Od stycznia 2023r. bioodpady będą odbierane wyłącznie z pojemników koloru brązowego (nie będą odbierane bioodpady w workach). Pojemnik powinien być pokryty kolorem brązowym co najmniej w 30% widocznej części pojemnika. Można wykorzystać posiadane pojemniki, które są dostosowane do odbioru śmieciarką, wystarczy pomalować pojemnik w wymaganej części. 
  4. Z roku na rok zauważalny jest znaczny wzrost cen za usługi związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Obecne przepisy prawa pozwalają aby przeciwstawić się temu skutecznie tylko poprzez ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów. Każdy z nas może się przyczynić do obniżenia ilości wytworzonych odpadów poprzez:

- kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach (obniżenie opłaty jest uzależnione od faktycznego zmniejszenia ilości  bioodpadów  wystawianych do odbioru na terenie całej gminy);

- zagospodarowanie przedmiotów, które nadają się jeszcze do użytku i nie wyrzucanie rzeczy, które mogą jeszcze spełniać swoją rolę, nie wszystko staje się automatycznie odpadem  (ubrania, zabawki , meble itp. można  komuś podarować lub sprzedać),

- dokonywanie mądrych i przemyślanych zakupów (nie kupowanie nadmiaru żywności, którą się potem wyrzuca) oraz ograniczenie niepotrzebnych opakowań (np. kupowanie owoców i warzyw w woreczkach wielokrotnego użycia zamiast w woreczkach foliowych itp.);    

- prawidłowe i sumienne segregowanie odpadów, które ma wpływ na  osiągnięcie w skali gminy wymaganego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych ( nie osiągnięcie tego poziomu spowoduje nałożenie na gminę kary finansowej, która może spowodować wzrost opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi);

  1. Przypomina się właścicielom nieruchomości o upływającym w dniu 31.12.2023r. terminie     wymiany kotłów i pieców nie spełniających wymagań (klasy 5), których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku i są eksploatowane od 5 do 10 lat od daty ich produkcji. Obowiązek ten wynika z Uchwały Nr V/36/1/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
  2. Pamiętajmy również, że obowiązuje zakaz spalania  wszelkiego rodzaju odpadów.
  3. W związku z wprowadzeniem art. 3 ust. 5 oraz art. 6 ust. 5aa i ust. 5ab w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Wójt Gminy jest zobowiązany do przeprowadzenia szczegółowych kontroli związanych z nieczystościami ciekłymi w zakresie posiadania pisemnej umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych oraz posiadania dowodów uiszczania opłat za te usługi. Kontrola obejmuje również sprawdzenie częstotliwości opróżniania zbiornika bezodpływowego i zbiornika przydomowej oczyszczalni ścieków na podstawie ilości pobranej wody. Nowe obowiązki obejmują sporządzenie protokołu z kontroli oraz  szczegółowego sprawozdania z przeprowadzonych kontroli i gospodarki nieczystościami ciekłymi. Sprawozdanie jest przesyłane do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz  Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W związku z w/w obowiązkiem oraz obowiązkiem prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych należy wypełnić i dostarczyć do Urzędu Gminy w Nędzy wypełnione zgłoszenie z informacją o posiadanym zbiorniku na nieczystości ciekłe (druk zgłoszenia w załączeniu). Należy również pamiętać, że zamiar rozpoczęcia eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków również musi zostać zgłoszony do Urzędu Gminy w Nędzy. Przed instalacją przydomowej oczyszczalni ścieków należy upewnić się  czy teren, na którym ma być montowana (eksploatowana) leży na terenie aglomeracji czy poza jej terenem, ponieważ nie wszystkie rodzaje oczyszczalni ścieków mogą być instalowane na terenie aglomeracji.
  4. Proszę zwrócić uwagę przy zlecaniu prac remontowych (w wyniku, których powstają odpady poremontowe i budowlane np. wymiana okien), że za zagospodarowanie powstałych w wyniku tych prac odpadów jest odpowiedzialna firma, przedsiębiorca, który wykonuje remont, powinien on odpady zabrać. W szczególnych przypadkach, jeżeli zostanie to na wniosek inwestora wskazane w umowie, przedsiębiorca może te  odpady pozostawić do zagospodarowania właścicielowi nieruchomości ( inwestorowi), jednak nie jest to odpad, który można w ramach opłaty zawieźć na PSZOK.
  5. Przypomina się właścicielom zwierząt na terenie Gminy Nędza o obowiązkach wynikających z ustawy o ochronie zwierząt oraz z zapisów Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Nędza. Proszę nie dopuszczać do sytuacji aby psy  pozostawały bez opieki poza terenem nieruchomości. Szczególnie ważną sprawą jest odpowiedzialna opieka i  zabezpieczenie zwierzęcia aby nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.
  6. W trosce o estetykę naszej gminy, jak również w celu uniknięcia zagrożenia pożarowego lub zagrożenia ze strony zwierząt (głównie węży), przypomina się właścicielom nieruchomości o systematycznym wykaszaniu nieruchomości.
  7. Apeluje się do mieszkańców o racjonalną gospodarkę wodą, szczególnie w okresach suszy. Zachęca się mieszkańców do zbierania i wykorzystywania deszczówki w celu nawadniania ogrodu, pozwoli to ograniczyć ilość pobieranej wody wodociągowej i przyczynia się do obniżenia ryzyka braku wody.
kategoria: Powiązane pliki [1]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
docx Informacje rok 2023.docx 22-12-30 07:07 17.37KB pobierz plik: Informacje rok 2023.docx
do góry