• Opłaty online
  • Mapa strony
  • Tłumacz języka migowego
  • BiP

Niezbędne informacje

Godziny pracy urzędu
poniedziałek - 7:00 - 16:00
wtorek, środa, czwartek - 7:00 - 15:00
piątek - 7:00 - 14:00
ul. Jana III Sobieskiego 5
47-440 Nędza
tel.
32 410 20 18
32 410 23 99
fax
32 410 20 04
Strona główna Urząd Ogłoszenia urzędu

Relacja KRUS z wydarzenia "Kropla dobra"

24 Czerwiec 2024
kategoria:
Ogłoszenia urzędowe

Przekazujemy informację KRUS dotyczącą relazcji z uroczystego wydarzenia pn.: "Kropla dobra"

19 czerwca w Centrum Administracji i Wolontariatu w Częstochowie podczas wydarzenia „Kropla dobra” odbyło się podsumowanie etapów wojewódzkich ogólnopolskich konkursów dla dzieci organizowanych rokrocznie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego oraz V Ogólnopolskiego Konkursu na Rymowankę o Bezpieczeństwie
w Gospodarstwie Rolnym pod wspólnym hasłem: „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Częstochowie dołączyła jako partner wydarzenia.

W uroczystym podsumowaniu konkursów wzięli udział nie tylko zaproszeni laureaci, ale również dzieci
z częstochowskich szkół. Podczas imprezy dyrektor OR KRUS w Częstochowie – pan Tomasz Ślusarczyk oraz zastępcy dyrektora OR KRUS - pani Anetta Ujma wraz z panem Krzysztofem Sosnowskim wręczali dyplomy pamiątkowe oraz nagrody wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym.

Nagrody za udział w konkursach Kasy wręczyli także współorganizatorzy i partnerzy: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

We wspólną zabawę włączyły się również służby tj.: Komenda Miejska Policji w Częstochowie, Państwowa Straż Pożarna oraz Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Złoty Potok.

Spośród 622 prac nadesłanych z 80 szkół terenu województwa śląskiego w konkursie plastycznym, zostało wyróżnionych 20 prac.

Komisja konkursowa przyznała kolejno zwycięskie miejsca:

w I grupie wiekowej (klasy 0 – 3):

  • I miejsce - Daria Napieraj, SP w Truskolasach, klasa 2;
  • II miejsce - Lena Kołek, SP w Pogrzebieniu, klasa 2;
  • III miejsce - Alan Łędka, SP w Gniazdowie, klasa 2.

W drugiej grupie wiekowej (klasy 4 – 8):

  • I miejsce - Olivier Paleta, SP w Pietrowicach Wielkich, klasa 6;
  • II miejsce – Julita Szewczyk, SP w Pogórzu, klasa 7;
  • III miejsce – Martyna Śmieja, SP w Jejkowicach, klasa 5.

 

W konkursie na Rymowankę wzięło udział 73 dzieci rolników, spośród których wybrano
i nagrodzono łącznie 13 prac. Wśród laureatów znaleźli się m.in.:

  • I miejsce – Dominika Gizler z miejscowości Teklinów;
  • II miejsce – Magdalena Tasarz z miejscowości Soborzyce;
  • III miejsce – Maria Styrc z miejscowości Niekarmia.

Za poświęcony czas, włożony wysiłek w wykonanie prac i wspaniałą kreatywność wszystkie dzieci otrzymały praktyczne nagrody od sponsorów, a były to m.in.: smartwatche, słuchawki, głośniki, zestawy klocków i inne atrakcyjne gadżety. Pracownicy KRUS przygotowali specjalną wystawę z wyróżnionymi pracami dzieci, co pozwoliło swobodnie podziwiać niezwykłe zdolności naszych pociech. Organizatorzy zapewnili najmłodszym wiele atrakcji, a wśród nich m.in.: zamki dmuchane, pokazy koni, psów
i samochodu policyjnego, animacje, zawody sportowe.

Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń, spędzony aktywnie na świeżym powietrzu, na szczęście pogoda dopisała, a najmłodsi korzystali do woli z licznych atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich.

Gratulujemy wszystkim laureatom, dziękujemy za aktywny udział w konkursach organizowanych przez KRUS i zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w kolejnych edycjach.

 

INFORMACJE I OGŁOSZENIA

 

  1. Na terenie Gminy Nędza jest zapewniony odbiór bioodpadów, które są odbierane sprzed posesji lub zbierane w PSZOK. W związku z powyższym na terenie Gminy Nędza obowiązuje zakaz spalania części roślinnych (nie wolno spalać traw, liści itp.). Zakaz ten obowiązuje cały rok.
  2. Od stycznia 2023r. PSZOK dla mieszkańców Gminy Nędza będzie funkcjonował na terenie PSZOK w Kuźni Raciborskiej w każdy roboczy wtorek w godzinach 8:00- 16:00 i roboczy czwartek w godzinach 8:00- 19:00. Nie będą już organizowane Mobilne PSZOK.
  3. Od stycznia 2023r. bioodpady będą odbierane wyłącznie z pojemników koloru brązowego (nie będą odbierane bioodpady w workach). Pojemnik powinien być pokryty kolorem brązowym co najmniej w 30% widocznej części pojemnika. Można wykorzystać posiadane pojemniki, które są dostosowane do odbioru śmieciarką, wystarczy pomalować pojemnik w wymaganej części. 
  4. Z roku na rok zauważalny jest znaczny wzrost cen za usługi związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Obecne przepisy prawa pozwalają aby przeciwstawić się temu skutecznie tylko poprzez ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów. Każdy z nas może się przyczynić do obniżenia ilości wytworzonych odpadów poprzez:

- kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach (obniżenie opłaty jest uzależnione od faktycznego zmniejszenia ilości  bioodpadów  wystawianych do odbioru na terenie całej gminy);

- zagospodarowanie przedmiotów, które nadają się jeszcze do użytku i nie wyrzucanie rzeczy, które mogą jeszcze spełniać swoją rolę, nie wszystko staje się automatycznie odpadem  (ubrania, zabawki , meble itp. można  komuś podarować lub sprzedać),

- dokonywanie mądrych i przemyślanych zakupów (nie kupowanie nadmiaru żywności, którą się potem wyrzuca) oraz ograniczenie niepotrzebnych opakowań (np. kupowanie owoców i warzyw w woreczkach wielokrotnego użycia zamiast w woreczkach foliowych itp.);    

- prawidłowe i sumienne segregowanie odpadów, które ma wpływ na  osiągnięcie w skali gminy wymaganego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych ( nie osiągnięcie tego poziomu spowoduje nałożenie na gminę kary finansowej, która może spowodować wzrost opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi);

  1. Przypomina się właścicielom nieruchomości o upływającym w dniu 31.12.2023r. terminie     wymiany kotłów i pieców nie spełniających wymagań (klasy 5), których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku i są eksploatowane od 5 do 10 lat od daty ich produkcji. Obowiązek ten wynika z Uchwały Nr V/36/1/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
  2. Pamiętajmy również, że obowiązuje zakaz spalania  wszelkiego rodzaju odpadów.
  3. W związku z wprowadzeniem art. 3 ust. 5 oraz art. 6 ust. 5aa i ust. 5ab w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Wójt Gminy jest zobowiązany do przeprowadzenia szczegółowych kontroli związanych z nieczystościami ciekłymi w zakresie posiadania pisemnej umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych oraz posiadania dowodów uiszczania opłat za te usługi. Kontrola obejmuje również sprawdzenie częstotliwości opróżniania zbiornika bezodpływowego i zbiornika przydomowej oczyszczalni ścieków na podstawie ilości pobranej wody. Nowe obowiązki obejmują sporządzenie protokołu z kontroli oraz  szczegółowego sprawozdania z przeprowadzonych kontroli i gospodarki nieczystościami ciekłymi. Sprawozdanie jest przesyłane do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz  Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W związku z w/w obowiązkiem oraz obowiązkiem prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych należy wypełnić i dostarczyć do Urzędu Gminy w Nędzy wypełnione zgłoszenie z informacją o posiadanym zbiorniku na nieczystości ciekłe (druk zgłoszenia w załączeniu). Należy również pamiętać, że zamiar rozpoczęcia eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków również musi zostać zgłoszony do Urzędu Gminy w Nędzy. Przed instalacją przydomowej oczyszczalni ścieków należy upewnić się  czy teren, na którym ma być montowana (eksploatowana) leży na terenie aglomeracji czy poza jej terenem, ponieważ nie wszystkie rodzaje oczyszczalni ścieków mogą być instalowane na terenie aglomeracji.
  4. Proszę zwrócić uwagę przy zlecaniu prac remontowych (w wyniku, których powstają odpady poremontowe i budowlane np. wymiana okien), że za zagospodarowanie powstałych w wyniku tych prac odpadów jest odpowiedzialna firma, przedsiębiorca, który wykonuje remont, powinien on odpady zabrać. W szczególnych przypadkach, jeżeli zostanie to na wniosek inwestora wskazane w umowie, przedsiębiorca może te  odpady pozostawić do zagospodarowania właścicielowi nieruchomości ( inwestorowi), jednak nie jest to odpad, który można w ramach opłaty zawieźć na PSZOK.
  5. Przypomina się właścicielom zwierząt na terenie Gminy Nędza o obowiązkach wynikających z ustawy o ochronie zwierząt oraz z zapisów Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Nędza. Proszę nie dopuszczać do sytuacji aby psy  pozostawały bez opieki poza terenem nieruchomości. Szczególnie ważną sprawą jest odpowiedzialna opieka i  zabezpieczenie zwierzęcia aby nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.
  6. W trosce o estetykę naszej gminy, jak również w celu uniknięcia zagrożenia pożarowego lub zagrożenia ze strony zwierząt (głównie węży), przypomina się właścicielom nieruchomości o systematycznym wykaszaniu nieruchomości.
  7. Apeluje się do mieszkańców o racjonalną gospodarkę wodą, szczególnie w okresach suszy. Zachęca się mieszkańców do zbierania i wykorzystywania deszczówki w celu nawadniania ogrodu, pozwoli to ograniczyć ilość pobieranej wody wodociągowej i przyczynia się do obniżenia ryzyka braku wody.
kategoria: Powiązane pliki [1]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
docx Informacje rok 2023.docx 22-12-30 07:07 17.37KB pobierz plik: Informacje rok 2023.docx
do góry